Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kim jest wolontariuszka "Basia"? To znana posłanka! Pomaga w punkcie szczepień w Poznaniu

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Jadwiga Emilewicz od pięciu tygodni pomaga pacjentom, którzy zgłaszają się na szczepienie w punkcie na terenie MTP.

Kolejne zdjęcie --->
Jadwiga Emilewicz od pięciu tygodni pomaga pacjentom, którzy zgłaszają się na szczepienie w punkcie na terenie MTP. Kolejne zdjęcie --->Grzegorz Dembiński
Codziennie w punkcie szczepień znajdującym się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pomagają wolontariusze. Wśród nich w lutym pojawiła się posłanka z Poznania Jadwiga Emilewicz. - Niektórzy mówią, że jestem podobna do pani poseł – przyznaje parlamentarzystka.

W styczniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ruszył punkt masowych szczepień, za którego organizację odpowiada Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W pawilonie 5a stoją gabinety, które zajmują lekarze kwalifikujący do szczepień. Po krótkiej rozmowie z pacjentem kierują go kolejnego boksu, gdzie pielęgniarka podaje przygotowaną dawkę szczepionki. Wszystko trwa zaledwie kilka minut. Do początku marca ponad 30 tysięcy osób otrzymało preparat w punkcie na MTP.

Oto nowe zasady szczepień:

od 16 lat

Bardzo ważną rolę przy procesie szczepień odgrywają wolontariusze. To w dużej mierze osoby, które już wcześniej angażowały się w wolontariat w poznańskim Hospicjum Palium i szpitalu klinicznym przy ul. Długiej.

- Zazwyczaj pracujemy czwórkami, które zmieniają się co cztery godziny. Pomagamy w tym, by usprawnić i ułatwić cały proces szczepienia. Pierwsza osoba kieruje pacjenta do rejestracji, druga pomaga wypełniać ankietę, kolejna, wskazuje, który gabinet jest wolny. Na ostatnim odcinku, obserwacyjnym też mamy zawsze jedną osobą. Staramy się też stworzyć rodzinną atmosferę, zwłaszcza dla seniorów, którzy często czują się zagubieni

– opowiada Monika Nowak, koordynatorka wolontariuszy.

Samo szkolenie wolontariuszy nie jest długie i skomplikowane, choć ci bardziej doświadczeni, pomagający wcześniej w hospicjum i szpitalu, mają za sobą ośmiomiesięczny kurs. - Dlatego nowe osoby w tej chwili zawsze pracują pod naszym okiem. Ludzie chcą pomagać, chętnie się zgłaszają. Tylko w ostatnim naborze zgłosiło się około 20 osób – dodaje Monika Nowak.

Wolontariuszy można rozpoznać m.in. po żółtych koszulkach, w które są codziennie ubrani. Z tyłu wydrukowane jest imię każdego z nich. Jeszcze w lutym w punkcie szczepień wraz z nową grupą pojawiła się wolontariuszka Basia. Imię widniejące na koszulce może jednak wprowadzać w błąd, bowiem "Basią" okazała się posłanka z Poznania i była wicepremier Jadwiga Emilewicz.

W ostatnim tygodniu - od 15 do 21 marca w Wielkopolsce odnotowano 40 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Większość z nich - bo 32 przypadki - dotyczyła kobiet. 

Łagodne objawy, jak zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia, zgłosiło w tym tygodniu 36 pacjentów. 

Spośród czterech bardziej niebezpiecznych przypadków tylko jeden wymagał hospitalizacji. Nie odnotowano również żadnego zgonu. 

Przypomnijmy, że od początku szczepień przeciw koronawirusowi w Wielkopolsce łącznie odnotowano już 498 NOP-ów, w tym dwa zgony - ostatni miał miejsce 9 marca i dotyczył 49-letniej mieszkanki Poznania. 

Zobacz w galerii, jakie były poważne objawy po szczepieniach, które odnotowano w Wielkopolsce w tygodniu 15-21 marca.

Przejdź dalej -->

Skutki uboczne szczepionek na COVID-19. W ostatnim tygodniu ...

Parlamentarzystka w rozmowie z "Głosem" przyznaje, że pracuje jak inni i nie ma w jej wolontariacie nic nadzwyczajnego. - To już mój piąty tydzień na MTP. Przychodzę tu od poniedziałku do czwartku, najczęściej w pierwszej części dnia od godziny 8 do 12, ale też zdarza się, że jestem od 12 do 16 - mówi posłanka.

- Dla mnie to bardzo ważne, ponieważ mam kontakt z każdym obywatelem. Cieszę się, że mam okazję rozmawiać, ale także pomóc. W drugim dniu mojego wolontariatu pojawiło się opóźnienie w transporcie szczepionek z Warszawy. Skontaktowałam się z ministrem Dworczykiem i poprosiłam o to, by dojechały one szybciej, a osoby oczekujące na szczepienie nie musiały zbyt długo czekać

– dodaje.

Jadwiga Emilewicz przyznaje, że w podobne akcje pomocowe angażowała się już w liceum i w czasie studiów. Wtedy była wolontariuszką w krakowskim Hospicjum św. Łazarza. Po latach, kiedy w Polsce pojawiła się druga fala pandemii koronawirusa, zgłosiła się do pomocy w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. - Na początku roku chciałam się zapisać na wolontariat w Warszawie, ale okazało się, że zdecydowanie lepiej zorganizowany jest ten poznański – tłumaczy Jadwiga Emilewicz.

W ostatnich tygodniach było głośno o Jadwidze Emilewicz, która wraz z rodziną wybrała się na narty, choć stoki były oficjalnie zamknięte. 13 stycznia portal tvn24.pl ujawnił, że trzech synów byłej wicepremier jeździło na stoku narciarskim pod Poroninem bez aktywnej licencji sportowej. Licencje pojawiły się w wykazie Polskiego Związku Narciarskiego dopiero po pytaniach dziennikarzy. Posłanka przeprosiła za swoje zachowanie, jednak pytamy jej, czy wolontariat to forma zadośćuczynienia za wypad na narty. - Mamy okres Wielkiego Postu, więc to dobry moment na dobre uczynki – stwierdza parlamentarzystka.

Przypomnijmy, że Jadwiga Emilewicz nie jest pierwszym politykiem z Wielkopolski, który zaangażował się w "covidowy" wolontariat. Marcin Porzucek, poseł PiS z Piły jesienią ubiegłego roku został salowym na oddziale covidowym w tamtejszym szpitalu.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kim jest wolontariuszka "Basia"? To znana posłanka! Pomaga w punkcie szczepień w Poznaniu - Poznań Nasze Miasto

Wróć na pobiedziska.naszemiasto.pl Nasze Miasto