Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Możesz się zaszczepić na dworcu w Poznaniu! W Wielkopolsce jest już 55 procent osób zaszczepionych

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
W holu głównym dworca PKP w Poznaniu od piątku czynny jest punkt szczepień przeciw koronawirusowi, w którym każdy chętny może przyjąć wybrany przez siebie preparat
W holu głównym dworca PKP w Poznaniu od piątku czynny jest punkt szczepień przeciw koronawirusowi, w którym każdy chętny może przyjąć wybrany przez siebie preparat Robert Woźniak
Od 22 października mieszkańcy Poznania, a także przyjezdni z różnych stron Polski mogą bez wcześniejszej rejestracji zaszczepić się przeciwko COVID-19. Na dworcu głównym PKP w Poznaniu stanął punkt szczepień, w którym można przyjąć wybrany przez siebie preparat szczepionki na koronawirusa.

Można zaszczepić się na Dworcu Głównym PKP w Poznaniu

22 października w głównym holu dworca PKP w Poznaniu, naprzeciwko kas biletowych stanął punkt szczepień, w którym mieszkańcy oraz podróżni mogą bez żadnej rejestracji zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Wystarczy jedynie wypełnić specjalny formularz oraz stanąć w kolejce. Punkt cieszy się sporym zainteresowaniem.

Od momentu otwarcia punktu jest całkiem spore zainteresowanie, którzy tutaj przychodzą. Widać, że ludzie chcą się szczepić - powiedziała nam jedna z osób, które pomagają pacjentom w wypełnianiu formularzy.

Nowo otwarty punkt szczepień zorganizowany został w porozumieniu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz PKP S.A. W wydzielonej przestrzeni ochotnikami zajmują się lekarze oraz pielęgniarki ze szpitala miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. W punkcie można zaszczepić się dwoma rodzajami szczepionki.

W środę w Polsce odnotowano 5559 nowych przypadków koronawirusa. Liczba zakażeń wciąż wzrasta, a eksperci zapowiadają, że najgorsze dopiero przed nami. - Jeżeli chodzi o prognozy, kiedy będzie szczyt czwartej fali, z naszych informacji wynika, że jest to mniej więcej koniec listopada, początek grudnia - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Rosnąca liczba zakażeń przesądziła o wprowadzeniu we wtorek kolejnych obostrzeń w Polsce. Te jednak na razie dotyczą zasad wystawiania paszportów covidowych oraz noszenia maseczek na uczelniach i podczas egzaminów. 

Niewykluczone jednak, że przy tak gwałtownym wzroście zachorowań rząd zdecyduje się na zaostrzenie restrykcji. Już teraz w niektórych krajach europejskich osoby niezaszczepione muszą liczyć się z ograniczeniami. 

Zobacz w galerii, jak wyglądają obostrzenia dla niezaszczepionych w innych krajach.

Przejdź dalej -->

Nie zaszczepiłeś się? Zobacz, jakie obostrzenia mogą cię wkr...

W specjalnie przygotowanej przestrzeni dworca będzie można otrzymać szczepionkę marki Pfizer oraz jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson. Wykonywane będą także szczepienia trzecią dawką dla wszystkich osób uprawnionych do jej przyjęcia

- poinformował rzecznik wojewody wielkopolskiego, Tomasz Stube.

Szczepienia będą organizowane do 24 listopada 2021 roku. Punkt otwarty jest w każdy poniedziałek oraz piątek w godzinach od 13 do 17.

Wielkopolska w czołówce, jeśli chodzi o szczepienia

W Polsce cały czas rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Poniedziałkowy raport podany przez Ministerstwo Zdrowia nie napawa optymizmem. 2950 przypadków, tyle zanotowano poprzedniej doby. To o ponad 1400 osób więcej niż w ubiegłym tygodniu. Jednakże w tym zestawieniu Wielkopolska wypada dobrze, bowiem w ostatnim czasie nasz region nie notuje gwałtownych wzrostów. Wczoraj w Wielkopolsce przybyło 110 zakażonych.

Spowodowane jest to m.in. sporą liczbą osób zaszczepionych w naszym regionie. Wielkopolska może pochwalić się dużym odsetkiem osób, które przyjęły pierwszą lub drugą dawkę preparatu.

W Wielkopolsce w pełni zaszczepionych osób przeciw koronawirusowi jest obecnie 55 procent. Nasze województwo pod tym względem jest nadal w czołówce kraju. Zajmujemy drugie miejsce, ustępując jedynie województwu mazowieckiemu, gdzie poziom wyszczepienia wynosi blisko 58 procent.

Wielkopolska jest dobrym przykładem skuteczności szczepień przeciw COVID-19. Choć niestety nie osiągnęliśmy wyniku, który pozwoliłby nam myśleć o nabyciu odporności zbiorowej, to biorąc pod uwagę populację w raportach odnotowuje się stosunkowo mało nowych zakażeń

– wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

Najwyższy wskaźnik odnotowany jest w Poznaniu – blisko 67,7 procent osób jest zaszczepionych. Na kolejnym miejscu jest powiat poznański - 60,8 procent i szamotulski - 59,6 procent.

Lekarze apelują - warto się szczepić. Statystyki wyraźnie potwierdzają, że takie osoby dużo łagodniej przechodzą wirusa, a większość hospitalizowanych to przede wszystkim osoby niezaszczepione.

Ponad 90 procent osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, to osoby niezaszczepione. Należy pamiętać, że żadna szczepionka nie daje 100-procentowej skuteczności, ale dziś jasno widzimy, że nawet jeśli osoba w pełni zaszczepiona zachoruje, to przechodzi zakażenie bardzo łagodnie i zwykle wystarcza izolacja domowa

– tłumaczy prof. Jacek Wysocki, specjalista chorób zakaźnych.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Możesz się zaszczepić na dworcu w Poznaniu! W Wielkopolsce jest już 55 procent osób zaszczepionych - Poznań Nasze Miasto

Wróć na pobiedziska.naszemiasto.pl Nasze Miasto