Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na które studia w Poznaniu jest najwięcej chętnych?

Karolina Koziolek
Aż 3381 kandydatów chce studiować kierunek lekarski I Uniwersytetu Medycznego. Dużą popularnością cieszą się również filologie oraz kierunki mechaniczne, a także weterynaria.

Poznańskie uczelnie podsumowały rekrutację. Najbardziej oblegane kierunki w tym roku to: na UAM filologia norweska, na UP weterynaria, na PP mechatronika, natomiast na UEP zarządzanie. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce odnotował Uniwersytet Medyczny, gdzie na kierunku lekarski dokumenty złożyło 36 osób na jedno miejsce. Uczelnie twierdzą też, że nie odczuwają niżu demograficznego. Na Uniwersytecie Przyrodniczym oraz na UAM było w tym roku więcej kandydatów niż rok temu.

Tysiąc więcej na UAM
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w tym roku chce studiować prawie 20 tys. osób na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich.
– To ponad tysiąc osób więcej niż rok temu. Na kandydatów czeka ponad 9 tys. miejsc, co daje dwóch chętnych na jedno miejsce – mówi Aleksandra Śliwińska z biura prasowego UAM.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce zgłosiło się na filologię norweską - 29 osób na miejsce, na filologie duńską - 13 osób na miejsce oraz na geodezje i kartografię - 8 osób na miejsce.

Pod względem liczby kandydatów zgłaszających się na dany kierunek najbardziej oblegane są: psychologia, którą chce studiować 1368 osób oraz prawo - 11282 osób chętnych. Na trzecim miejscu jest filologia angielska - 1095 chętnych.
W tym roku więcej osób niż kiedyś chce studiować filologię angielsko - chińską, koreańską oraz japonistykę. – Japonistyka awansowała do pierwszej dziesiątki najbardziej popularnych kierunków z 26 miejsca, jakie zajmowała w ubiegłym roku – mówi Śliwińska.

Powrót mechaniki
Na studiach pierwszego stopnia Politechniki Poznańskiej chce w tym roku studiować 24190 osób. To najwięcej spośród poznańskich uczelni.

Na mechatronice liczba kandydatów na jedno miejsce wynosi 18 osób, na logistyce - 12, na inżynierii zarządzania 11, na zarządzaniu i inżynierii produkcji oraz inżynierii biomedycznej - 10.– Obserwujemy powrót zainteresowania kierunkami mechanicznymi i mechanicznymi modyfikowanymi np. inżynierią biomedyczną oraz mechatroniką – mówi Dobrochna Banaszkiewicz z działu kształcenia PP.

Moda na tradycję
Na Uniwersytecie Przyrodniczym najwięcej osób chce studiować weterynarię - 17 osób na miejsce i dietetykę - 4,7 osób na miejsce.

– Od kilku lat obserwujemy też zainteresowanie kierunkami o tradycyjnie brzmiących nazwach jak np. leśnictwo. Wprowadzane nowe kierunki nie cieszą się dużym powodzeniem – mówi Jerzy Lorych, rzecznik UP.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym na pierwszy rok studiów stacjonarnych pierwszego stopnia zgłosiło się prawie 6,7 tys. osób. – Wybierali oni głównie kierunek zarządzanie oraz finanse i rachunkowość - 6 osób na miejsce. Z roku na rok rośnie zainteresowanie kierunkiem informatyka i ekonometria, w tym roku zgłosiły się 4 osoby na miejsce – mówi Iwona Cieślik, rzecznik UEP.

Najchętniej lekarzem
Na Uniwersytecie Medycznym najwięcej chętnych zgłosiło się na kierunek lekarski na Wydziale Lekarskim II.
– Było to 36 osób na miejsce. Drugi w rankingu jest kierunek lekarsko-dentystyczny, na którym chce studiować 22 osób na miejsce – mówi prof. Maciej Wilczak, rzecznik UMP.

Na większości uczelni trwa obecnie drugi nabór na studia.

Info z Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto