Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Gdzie warto być, a gdzie są utrudnienia drogowe? Zobacz program!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Rekonstrukcje, składanie kwiatów, wystawa, uroczystości - pamiętamy o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Rekonstrukcje, składanie kwiatów, wystawa, uroczystości - pamiętamy o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego Grzegorz Dembiński
Centralne uroczystości związane ze 103. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się w poniedziałek o godz. 16.30 przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich u zbiegu Wierzbięcic i Królowej Jadwigi. Trzeba już teraz spodziewać się utrudnień w organizacji ruchu. Ponadto zaplanowano kilka innych punktów obchodów.

O godz. 11.15 na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu odbędzie się złożenie kwiatów na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego. W dalszej kolejności, kwiaty będą składane w mieście przy tablicach pamiątkowych Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich i pod tablicą pamiątkową marynarzy – powstańców wielkopolskich.

W sercu miasta również odbędą się zaplanowane wydarzenia o charakterze historycznym. Płyta Starego Rynku jest remontowana, zatem „obóz powstańczy” organizowany przez rekonstruktorów historycznych, będzie dostępny dla zwiedzających przy pomniku Ułana przy ul. Ludgardy/Paderewskiego. Oprócz umundurowanych „powstańców” zapowiadana jest obecność repliki samochodu pancernego Erhardt M17, a o godz. 15.00 organizatorzy rozdawać będą flagi powstańcze i rozetki. O godz. 16.40 rozbłysną do tego race.

od 16 lat

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu, czynnego 27 grudnia od godz.10.00 do 18.00 z przerwą techniczną od 13.00 do 14.30 przygotowano nową wystawę czasową „Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu", przygotowaną we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszeniem "Katyń". Autor wystawy: Anna Adamska (Muzeum Armii "Poznań"). W Sali Kinowej odbywać się będą pokazy filmów o historii zwycięskiego zrywu oraz prezentacje nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

- Na najmłodszych zwiedzających czekają specjalne książeczki edukacyjne - również do pobrania na stronie www.wmn.poznan.pl w zakładce „Edukacja", gdzie można znaleźć także inne materiały dla dzieci i młodzieży, wprowadzające do historii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – informuje poznan.pl. - Przed Odwachem stanie armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A. Natomiast przy stoisku Poczty Polskiej będzie można nabyć okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

O godz. 12.30 w poznańskiej farze odbędzie się msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Prezydent pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich

Centralne uroczystości obchodów 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się o godz. 16.30, udział w nich zapowiedział Andrzej Duda, Prezydent RP. Uroczystości zakończą się około godz. 18.00. Organizuje je Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a współorganizatorem Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Uwaga - ponieważ trwająca epidemia nie pozwala na wspólne spotkanie Wielkopolan przy pomniku, uroczystość będzie można śledzić online za pośrednictwem strony internetowej www.27grudnia.pl, poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu. Streaming rozpocznie się o godz. 16.20.

Żłóbek w kościele pw. Św. Franciszka Serafickiego tzw. kościół bernardynów.

Zobacz kolejne zdjęcie --->

Szopki bożonarodzeniowe 2021 w Poznaniu. Zobacz, jak wygląda...

Utrudnienia drogowe

Uroczystości spowodują utrudnienia drogowe w rejonie pomnika – już od 10:00 do 18:30 zaplanowano czasowe ograniczenia w ruchu w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice – Matyi – Królowej Jadwigi. Zawężona jest do jednego pasa ruchu jezdnia ul. Królowej Jadwigi prowadząca w kierunku ul. Górna Wilda.

W związku z zamknięciem ul. Wierzbięcice na odcinku od ul. Matyi do ul. ks. Jakuba Wujka objazd poprowadzono:
- z kierunku zachodniego, północnego i wschodniego ulicami: Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka,
- z kierunku południowego ulicami: Niedziałkowskiego i Przemysłową.

Od 26 grudnia od godziny 15.00 do 27 grudnia do godz. 21.00 zamknięte jest wejście do przejścia podziemnego prowadzące pod pomnik. Przejście przez ul. Wierzbięcice będzie możliwe przy skrzyżowaniu z ul. ks. Jakuba Wujka. Dodatkowo 27 grudnia o godz. 16:40 pojazdy komunikacji zbiorowej w Poznaniu zatrzymają się na minutę oraz zostaną wygłoszone komunikaty okolicznościowe.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pobiedziska.naszemiasto.pl Nasze Miasto