Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek w Poznaniu już za chwilę będzie przebudowywany. Prace mają się zakończyć w 2023 roku

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Już w listopadzie na Starym Rynku rozpoczną się pierwsze prace nad jego przebudową.
Już w listopadzie na Starym Rynku rozpoczną się pierwsze prace nad jego przebudową. Waldemar Wylegalski
Wraz z przebudową Galerii Arsenał rozpoczęły się prace związane z gruntowną modernizacją Starego Rynku w Poznaniu - we wtorek odbyła się internetowa telekonferencja Urzędu Miasta z wykonawcami i mieszkańcami. Miasto chce w ten sposób o wszystkich planach informować każdego zainteresowanego inwestycją. Wiadomo, że przebudowa potrwa do sierpnia 2023 roku, a najważniejsze utrudnienia potrwają do kwietnia 2023 r.

Inwestycja obejmie wymianę nawierzchni i infrastruktury podziemnej wraz z systemem odprowadzania wody deszczowej. Ten ostatni wzbogaci się o dwa podziemne zbiorniki retencyjne, do których trafiać będzie deszczówka, używana następnie do podlewania roślin miejskich. Wprowadzona będzie zieleń w postaci trzech wysp, mała architektura i nowa – dodatkowa linia oświetlenia, które w całości będzie zmodernizowane.

Na ulicy Jana Baptysty Quadro utworzony zostanie pasaż kultury z mobilnym zadaszeniem, a Galeria Miejska Arsenał zostanie gruntownie przebudowana. Wiadomo że wszystkie podziemne instalacje będą wymienione, podobnie ogródki gastronomiczne otrzymają nowe złącza elektryczne. Zasadnicze prace rozpoczną się w maju 2022 r., po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

- To jedna z najważniejszych inwestycji, a w zakresie symboliki nawet najważniejsza – przyznaje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Przygotowywaliśmy się do niej starannie od 2015 roku, spełniliśmy wszystkie formalności, pozyskaliśmy dofinansowanie. Chcemy na każdym etapie prac o wszystkim informować mieszkańców.

od 16 lat

Centralna część rynku otrzyma z powrotem swoją kostkę, która będzie rozbierana i selekcjonowana tak, by najlepsze egzemplarze trafiły na płytę. Pozostała część i chodniki wykonane będą z nowego materiału. Oświetlenie rynku będzie zróżnicowane – wyższe lampy z chłodniejszym światłem na zewnątrz, niższe z cieplejszym, bliżej centrum rynku. Dojdzie jeszcze też nowa linia lamp, systemy iluminacji kamienic, ratusza, czy fontann. Całość prac prowadzona będzie pod nadzorem archeologicznym, archeolodzy zresztą jako pierwsi wejdą na plac budowy.

Początek prac 2 listopada

Pierwsze utrudnienia rozpoczną się 2 listopada, zajęta będzie płyta rynku, a jej kostki stopniowo będą zdejmowane i inwentaryzowane. Wjazd możliwy będzie od ul. Zamkowej i od ul. Wielkiej, wyjazd – ulica Wodną. Na każdym etapie prac zapewniony będzie dostęp do posesji, a także dojazd dla pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie służb ratunkowych. Dla zaopatrzenia dostępne będą bezpłatne koperty, których liczba w stosunku do obecnej (płatnej jeszcze) się zwiększy, a mieszkańcy będą mieć możliwość skorzystania z parkingu buforowego na Chwaliszewie. Będą jednak wówczas musieli mieć identyfikator mieszkańca i złożyć stosowny wniosek o korzystanie z tego parkingu w ZDM.

Rusza okres studencki. A to oznacza powrót jeszcze bardziej wzmożonego ruchu na ulicach Poznania. Przez trwające prace remontowe na poznańskich drogach na ulicach mogą tworzyć się ogromne korki. 

Sprawdź, gdzie w najbliższym czasie spodziewać się utrudnień drogowych w Poznaniu --->

Duże korki w Poznaniu! Sprawdź, gdzie w najbliższym czasie s...

Dotacje konserwatora zabytków na naprawę elewacji

Do 30 listopada 2021 roku właściciele nieruchomości mogą składać wnioski o dotację miejskiego konserwatora zabytków o wykonanie izolacji. Trzeba jednak mieć wówczas pozwolenie konserwatorskie z zakresem prac.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto